Wednesday, May 29, 2013

Saving Time and Money

Do you ever feel like you don't have the time to cook because there is just too many steps to take?  So you just end up grabbing the same old bowl of cereal, or just a piece of toast?  I hear ya!  I hate when I go to make something and I have to grate the cheese, go out to my freezer in my garage several times or run downstairs to the storage room several times because we are all out of whatever I need.  Well because I like to eat and I hate to eat the same thing every day, and I hate the prep work to take long, I started planning ahead alittle.  Like Cheese for example.  It is the cheapest in this big bad block form.  But a HUGE pain to have to pull out every single day several times.  So, I always have a large container grated up like this.  It perfect for omlets in the mornings or breakfast burritos, one less step I have to do when I'm staggaring around bleary eyed.  Love it for after school snacks for the kids to make cassida's.  They don't make a big mess and its super easy even for smaller childern to make that snack.  And of course the topping on the many dinner dishes that I make.  Buying cheese in bulk and then keeping some grated up DEFINETLY saves you time and money.  Give it a try...p.s.  this tastes way better then the pre-grated cheese you can buy too.  So Triple Whammy for this tip!